Rúško je skvelý pomocník, ktorý chráni vaše okolie pred šírením nákazy. Aj keď to nie je zložité, pri používaní rúška treba dbať na niekoľko zásad. Inak sa z rúška ľahko môže stať nebezpečný materiál, ktorý vás môže ohroziť.

Ako správne používať rúško?

1. Umyté ruky sú základ

Pred nasadením rúška si dôkladne umyte ruky mydlom a vodou, prípadne použite dezinfekciu. Napríklad antibakteriálny gél, alebo inú dezinfekciu s alkoholom. Vaše ruky môžu byť kontaminované, mohli by ste sa tak nakaziť vírusom a tomu sa chcete pred nasadením rúška vyhnúť.

2. Začnite nosom

Pri nasádzaní rúška začnite nosom. Najprv si rúškom prikryte nos, potom roztiahnite rúško až po bradu (prekryjete ústa) a následne rúško upevnite zaviazaním, alebo prevlečením gumičiek za uši. Vytvarujte horný okraj rúška okolo nosa (ak má modelovateľný prúžok), čo zaistí najtesnejší kontakt s pokožkou a na rúško môžete nasadiť okuliare (okuliare by sa nemali neskôr rosiť).

3. Rúško musí dobre sedieť

Ešte pred odchodom z domu sa uistite, či vám rúško dobre sedí. Medzi vašou tvárou a rúškom by nemali byť žiadne medzery. Rúško by malo byť správne upevnené tak, aby vám počas nosenia nepadalo. Ak máte v domácnosti deti, kúpte im rúška v detskej veľkosti. Správne nasadená ochranná maska má zakrývať ústa, nos aj bradu.

4. Rúška sa počas dňa nedotýkajte

Počas nosenia rúška sa ho nedotýkajte. Vaše ruky sa mohli niekde kontaminovať a pri dotyku s tvárou by ste sa mohli nakaziť vírusom. Navyše, na povrchu rúška sa tiež mohli zachytiť vírusy a dotykom by ste si mohli kontaminovať ruky. Ak si potrebujete rúško napraviť, najprv si vydezinfikujte ruky. Po úprave rúška si ich opäť dôkladne umyte.

5. Vlhké rúško treba vymeniť

Rúško používaním prirodzene navlhne od dychu a tým stráca svoju funkčnosť a stáva sa pre vás nebezpečným. V prípade ak vám rúško navlhne, mali by ste ho vymeniť. Máme však pre vás tip!

Medzi ústa a rúško vložte papierovú vreckovku alebo párkrát preložený toaletný papier. Takýto provizórny filter zadrží vlhkosť a vaše rúško môžete používať dlhšie. Tieto improvizované filtre počas dňa často meňte.

6. Zloženie rúška z tváre

Nedotýkajte sa rúška spredu!  Rúško si skladajte dole od zadu, jednou rukou uchyťte gumičku (alebo rozviažte šnúrku) a rúško opatrne zložte. Následne jednorázové rúško vyhoďte do uzavretej nádoby a nepoužívajte ho opakovane. Ak máte bavlnené rúško okamžite ho sterilizujte. Na dezinfekciu rúška existuje množstvo spôsobov - stačí si vybrať, ktorý vám bude najviac vyhovovať.